LifestylePraca

Psycholog a psychiatra – jakie są różnice?

Psycholog a psychiatra – jakie są różnice?

Każda osoba, które ma objawy depresji, powinna udać się do specjalisty. Tutaj rodzi się jednak pytanie: do jakiego konkretnie? Przeciętny człowiek nie zna się bowiem dobrze na medycynie i nie jest pewnym, czym różnią się pojęcia psycholog a psychiatra. Właśnie tę kwestię wyjaśnimy w niniejszym artykule.

Podstawowe różnice

Przyjęło się powszechnie, że psychiatra zawsze zajmuje się tylko ciężkimi przypadkami, które są związane z pobytem w szpitalu. Czy to faktycznie prawda? A może to utrwalony stereotyp, który z rzeczywistością ma niewiele wspólnego? Okazuje się, że źródła należy wypatrywać w samych dziedzinach. Otóż psychiatria to nauka medyczna, natomiast psychologia stanowi samodzielną naukę społeczną połączoną z filozofią. Skoro tak, to osoba uprawiającą pierwszą z profesji musi legitymować się wykształceniem medycznym (chodzi o sześcioletnie studia). Jest ona lekarzem z daną specjalizacją. Z kolei w przypadku psychologów, mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie wykonują zawodu lekarskiego, ale ukończyli odpowiedni kierunek na uczelni wyższej i mogą pochwalić się tytułem magistra. Potrafią oni bez problemu przeprowadzać testy psychologiczne, znają wszystkie zachowania człowieka (stosują terapię). Zapisują się na praktyki, aby pogłębiać niezbędną wiedzę.

Psychiatrzy to specjaliści, dla których anatomia oraz funkcjonowanie organizmu (szczególnie mózgu) nie stanowią żadnej tajemnicy! Tym samym umieją rozpoznać wszelkie zaburzenia natury psychicznej. Co ciekawe i ważne, tylko psychiatra jest uprawniony do wypisywania pacjentowi recepty oraz wystawiania zwolnienia lekarskiego. Niestety, co zaskakujące, wizyta w jego gabinecie może okazać się nietrafną decyzją, jeżeli szukamy pomocy psychoterapeuty.

Psycholog a psychiatra – współpraca

Nikogo nie zdziwi, że panowie i panie z tych obydwu profesji nieraz ze sobą współpracują. Na czym polega ich kolaboracja? Po prostu psycholog często kieruje pacjentów cierpiących na nerwicę czy mających poważniejsze problemy do doświadczonego lekarza, jakim jest psychiatra. Wówczas jest większa pewność, że leczenie przyniesie lepsze efekty. Będzie to możliwe, dzięki jednoczesnemu połączeniu odpowiednio dawkowanych tabletek z długą terapią. Co więcej, współdziałanie psychiatrów z psychologami pozwala wprowadzić bardziej profesjonalną diagnostykę.

Cechy dobrego psychologa

Wiemy już, jakie są główne różnice na linii psycholog a psychiatra. Na koniec sprawdźmy jeszcze, jakie zalety powinien mieć specjalista pomagający wielu smutnym ludziom. Najważniejsza cecha to zaawansowana, wyraźna umiejętność interpersonalna i dar przekonywania. Pacjent musi bowiem w stu procentach zaufać psychologowi. Jeżeli tak będzie, to odkrycie i opisanie symptomów okaże się dość łatwym zadaniem.

Udostępnij