LifestylePorady

Ćwiczenia siłowe – zalety treningu siłowego

Ćwiczenia siłowe – zalety treningu siłowego

Regularne wykonywanie ćwiczeń siłowych niesie ze sobą szereg korzyści – poprawa sylwetki, utrata nadprogramowych kilogramów czy polepszenie wydolności organizmu to tylko niektóre z najważniejszych zalet treningu siłowego.

Ćwiczenia siłowe – sprawdzony sposób na idealną sylwetkę

Odpowiednio dopasowany trening siłowy to jeden z najlepszych sposobów na smukłą i wysportowaną sylwetkę. Treningi siłowe pomogą nie tylko w spaleniu nagromadzonej tkanki tłuszczowej, ale przyczynią się także do zauważalnego wzrostu masy mięśniowej.

Większa masa mięśniowa wpłynie z kolei na przyspieszenie podstawowej przemiany materii, czyli ilości kalorii spalanych bez wykonywania dodatkowej aktywności fizycznej. Poza tym ćwiczenia siłowe pomogą w ukształtowaniu sylwetki i zachowaniu idealnych proporcji ciała.

Trening siłowy na poprawę samopoczucia

Trening siłowy to świetny sposób na szybką poprawę samopoczucia – endorfiny wyprodukowane podczas ćwiczeń pomogą w zwalczaniu stresu i ułatwią radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Dodatkowo poprawa wyglądu sylwetki niesie ze sobą także wzrost pewności siebie.

Ćwiczenie siłowe pomagają także w solidnym przygotowaniu organizmu do uprawiania innych sportów – dyscypliny takie jak pływanie, bieganie czy jazda na rowerze wymagają bowiem zbudowania odpowiedniej bazy, która pomoże w osiąganiu coraz lepszych wyników. Warto pamiętać o tym, że silne mięśnie są także bardziej odporne na różnego rodzaju urazy i kontuzje.

Trening siłowy – od czego zacząć?

W treningu siłowym niezwykle ważną rolę odgrywa technika wykonywania ćwiczeń – ćwiczenia siłowe wykonywane w niedbały lub niepoprawny sposób będą nie tylko mało efektywne, ale mogą doprowadzić także do bolesnych i niezwykle niebezpiecznych kontuzji.

Ćwiczenia siłowe, szczególnie w przypadku niedoświadczonych i początkujących osób najlepiej będzie wykonywać pod okiem doświadczonego trenera, który objaśni technikę oraz cel poszczególnych ćwiczeń. Trener personalny pomoże także w ułożeniu odpowiedniego planu treningowego, dzięki któremu możliwym stanie się uzyskanie optymalnych i stosunkowo szybkich rezultatów. Ćwiczenia z trenerem sprawdzą się doskonale także w przypadku osób mających problem z motywacją.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się rozpoczęcie ćwiczeń na siłowni – szeroki wybór sprzętu zapewni dużą różnorodność treningu i pomoże w utrzymaniu wysokiego poziomu motywacji. Ćwiczenia na siłowni pod okiem profesjonalnego trenera pomogą w złapaniu sportowego bakcyla i zapewnią solidną bazę do samodzielnych treningów.

Udostępnij