LifestylePorady

Jakie korzyści dla zdrowia daje chodzenie z kijkami?

Jakie korzyści dla zdrowia daje chodzenie z kijkami?

Chodzenie z kijkami cieszy coraz większym zainteresowaniem oraz rosnącą popularnością. Wynika to z wielu zalet tego typu aktywności. Chodzenie z kijkami może być bowiem wykonywane praktycznie w każdym miejscu przez osoby w dowolnym wieku. Co więcej, spacery z kijkami poprawiają kondycję, a także umożliwiają pozbycie się nadmiarowych kilogramów.

Z czego wynika popularność chodzenia z kijkami?

Jak wspomniano powyżej, tego typu aktywność nie wymaga specjalnego przygotowania. Oczywiście potrzebne są odpowiednie kijki, ale ich koszt nie jest wysoki. Poza tym, chodzić z kijkami można w dowolnym stroju sportowym, który zapewnia komfort termiczny oraz nie ogranicza ruchów ciała. Aktywność ruchową mogą podejmować osoby w różnym wieku, ponieważ nie powoduje ona nadmiernego obciążania kręgosłupa i stawów.

Na co należy zwrócić uwagę rozpoczynając przygodę z kijkami?

Aby Nordic Walking był bezpieczny oraz skuteczny, powinien być wykonywany zgodnie z prawidłową techniką, która wykorzystuje pracę nie tylko pracę nóg i rąk, ale angażuje mięśnie całego ciała. Odpowiedni schemat ruchów nie powoduje nadmiernego przeciążania kręgosłupa i stawów. Podczas marszu ciężar ciała rozkładany jest równomiernie.

Jakie inne zalety ma chodzenie z kijkami?

Regularne spacery z kijkami pomagają przyspieszyć metabolizm oraz spalić nadmierną tkankę tłuszczową. Poza tym, tego rodzaju aktywność przyczynia się do kształtowania zgrabnej sylwetki oraz wytrzymałych mięśni. Co więcej, wzmocnienie układu ruchu przyczynia się do zwiększenia masy kostnej i wzmocnienia jej struktury, co przekłada się na obniżenie ryzyka występowania osteoporozy. Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi oraz poprawy samopoczucia. W trakcie ruchu wydzielane są bowiem endorfiny, które łagodzą negatywne skutki stresu oraz obniżają napięcie nagromadzone w ciele. Nie można zapominać o tym, że brak odpowiedniego rozładowania emocji oraz narażenie na przewlekły stres mogą zdecydowanie obniżać odporność organizmu oraz zwiększać podatność na choroby. Pojawiają się wówczas między innymi dolegliwości bólowe głowy czy kręgosłupa, a także częste infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Pokonywanie kolejnych kilometrów podczas marszu daje również dużo satysfakcji. Podczas regularnego podejmowania aktywności można w bardzo krótkim czasie obserwować pierwsze korzystne efekty i zmiany zachodzące w ciele. Poprawia się samoocena oraz zwiększa pewność siebie, co ma bezpośrednie przełożenie na poprawę jakości i komfortu życia.

Udostępnij