LifestyleModa

Lata 60 moda – swingujące lata sześćdziesiąte

Lata 60 moda – swingujące lata sześćdziesiąte

W latach 60 na świecie panował ogólny duch optymizmu. Szczególnie ważną rolę odegrało równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Wynalezienie pigułki antykoncepcyjnej wspierało seksualne samostanowienie kobiet i zainicjowało rewolucję seksualną. Co nosiły świadome trendów kobiety z lat 60? Nowo zdobyta wolność lat 60 wyrażała się w bardzo zróżnicowanych, modnych ubiorach, nierozerwalnie związanych ze „swingującymi latami sześćdziesiątymi”.

Ruch flower power

W szczególności ruch flower power i kochający wolność hippisi reprezentował bezprecedensowy poziom moralności seksualnej. W modzie lat sześćdziesiątych wyrażała się też zmiana poglądów politycznych i społecznych. Prymitywne koncepcje moralne lat pięćdziesiątych zostały wyrzucone za burtę, a granice między typowo męskimi a typowo kobiecymi coraz bardziej się zacierały.

Lata 60 moda – od elegancji do luzu

Moda damska w latach 60 była bardzo zróżnicowana i charakteryzowała się bardzo silnymi kontrastami. Elegancki wygląd lat 50 został zastąpiony bardzo młodzieńczym stylem. Nic więc dziwnego, że największy wpływ na modę lat 60 miała zbuntowana młodzież. Zamiast etykiety i konwencji na pierwszy plan wysuwał się luźny styl życia.

Znalazło to również odzwierciedlenie w typowych modach lat 60, w końcu moda była odtąd czymś więcej niż tylko ubiorem. Był wyrazem postawy życiowej, a więc miał ogromne znaczenie dla prezentacji własnych poglądów. Do najważniejszych ikon lat 60. należały Brigitte Bardot, Jackie Kennedy i Twiggy.

Androgyniczna modelka Twiggy

Angielska modelka Twiggy reprezentowała nowy wizerunek płci z lat 60 XX wieku. Twiggy wyglądała bardzo chłopięco ze swoimi rozjaśnionymi, przyciętymi włosami i niekobiecym ciałem. Zamiast obcisłych sukienek coraz bardziej popularne stały się szerokie sukienki, w których sylwetka kobiety stawała się niewidoczna. Cięcia były coraz krótsze. Absolutnym znakiem firmowym lat 60 jest spódniczka mini.

Krótka spódniczka stała się akceptowalna społecznie, ale także stała się kultowym ubiorem lat 60 XX wieku. Odtąd kolano nie było już zakryte, ale rąbek spódnicy kończył się 10 cm nad kolanem. Minispódniczki stały się tak popularne, że kobiety nosiły je nawet zimą.

Sukces mini spódniczki spopularyzował również rajstopy. Oprócz prostych modeli coraz bardziej popularne stały się przykuwające uwagę rajstopy ze wzorami, haftami czy koronkami.

Im mniej konwencjonalnie, tym lepiej

Wiele kobiet nosiło również transparentne bluzki, co wywołało oburzenie zwłaszcza wśród starszych pokoleń. Konflikt pokoleniowy, widoczny już w latach pięćdziesiątych, odegrał decydującą rolę we współistnieniu w latach sześćdziesiątych. Młodość była najwyższym priorytetem w modzie lat sześćdziesiątych. W rzeczywistości nawet Pierwsza Dama Jackie Kennedy, nosiła młodzieżowe ubrania, które niewiele miały wspólnego z konwencjonalnym stylem ubierania się. Jej styl ubierania się był podziwiany i naśladowany przez wiele kobiet.

Od 1965 roku stroje stawały się coraz bardziej krzykliwe i kolorowe, a przez to coraz bardziej prowokacyjne. Modna stały się etniczne dodatki.

Udostępnij