Lifestyle

Czym jest co-working i jakie ma zalety?

Czym jest co-working i jakie ma zalety?

Co-working to specyficzny model pracy, który cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie zmiany na rynku pracy powodują, że zdalny model pracy jest coraz powszechniejszy, co daje możliwość rozwoju co-workingu. Jak to działa oraz kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Co-working – czym jest?

Co-working to słowo pochodzące z języka angielskiego „pracować razem”, przy czym dosłownie chodzi o wspólną przestrzeń do pracy, którą można wynająć i współdzielić. Co-working dotyczy przede wszystkim pracowników biurowych, którzy do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych potrzebują jedynie laptopa oraz internetu. Dobrym przykładem są na przykład informatycy, copywriterzy, fotografowie, freelancerzy, którzy niekoniecznie muszą posiadać siedzibę firmy, czy biuro.
Idea co-workingu przyszła do nas z zachodu i obecnie rośnie w siłę. Miejsca, gdzie można wynająć biurko i pracować cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem i powstaje ich coraz więcej, co więcej nie tylko w dużych aglomeracjach.

Zalety co-workingu

Co-working ma bez wątpienia bardzo wiele zalet. Po pierwsze jest to możliwość optymalizacji kosztów względem wynajmu biura. W ten sposób można zaoszczędzić pieniądze i usprawnić działania w pracy. Po prostu przychodzimy do miejsca pracy i nie musimy o nic się martwić.
Kolejną ważną zaletą co-workingu jest kontakt z ludźmi, który jest niezwykle ważne. Pracując w biurze coworkingowym można nawiązać nowe kontakty biznesowe, ale także po prostu poznać nowych ludzi z pokrewnych branż.
W przeciwieństwie do pracy w domowym zaciszu, w biurze coworkingowym można bardziej skupić się na pracy, gdyż przychodzą tam osoby nastawione na pracę oraz skupienie. Niestety w domu nie zawsze jesteśmy w stanie dostatecznie się skupić, gdyż mamy dookoła wiele rozpraszaczy. W kawiarni też nie zawsze będziemy w stanie w 100% się skupić na wykonywanych obowiązkach.

Co working to bez wątpienia bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które pracują w tzw. wolnych zawodach. Jeżeli nie musimy posiadać stałej siedziby firmy, wówczas można zdecydować się na pracę w przestrzeni co-workingowej, która jest przyjazna pracy i skupieniu. Oczywiście nie każdemu spodoba się taka forma pracy, niemniej jednak warto spróbować.
Obecnie praca zdalna daje nam wiele możliwości, przy czym trzeba znaleźć dla siebie miejsce do pracy, gdzie będzie można wykonać swoje zawodowe obowiązki w ciszy i spokoju. Biur co-workingowych przybywa, można znaleźć je obecnie w każdym większym mieście, ale także w mniejszych miasteczkach.

Udostępnij