Lifestyle

Wymiary i rodzaje trumien – istotne informacje

Wymiary i rodzaje trumien – istotne informacje

Moment odejścia bliskiej nam osoby zawsze jest bardzo trudny. Nikt tak naprawdę nie jest na to przygotowany, jednak musimy na pewien czas zebrać siły i jak najlepiej zadbać o godny pochówek zmarłego. Dlatego właśnie powinniśmy dowiedzieć się, jakie rodzaje trumien najlepiej spełnią swoją rolę.

Rodzaje trumien

Aby wybrać odpowiedni rodzaj trumny dla zmarłego, musimy wziąć pod uwagę pewne podstawowe kwestie. Po pierwsze – wzrost i wagę osoby zmarłej. Bez wątpienia właśnie od tego będzie zależała długość i szerokość trumny. Następnie musimy mieć pewność w dwóch bardzo znaczących sprawach. Czy trumna będzie przeznaczona do transportu międzynarodowego oraz czy ciało zostanie skremowane. W przypadku kremacji trumna powinna być drewniana bez okuć lub kartonowa.

Natomiast jaką trumnę wybrać na tradycyjny pochówek? Podstawowym materiałem, z którego tworzone jest miejsce wiecznego spoczynku powinno być drewno (najczęściej sosnowe, dębowe lub modrzewiowe). Gdy nie wiemy, jaka trumna najlepiej spełni swoją rolę, powinniśmy szukać porad u dobrych firm pogrzebowych. Najlepsze z nich można znaleźć na platformie www.katalogpogrzebowy.com.pl. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje trumien, z czego najpopularniejsze to:

  • trumna katolicka – najczęściej drewniana, posiadająca elementy nawiązujące do katolicyzmu (najczęściej jest to krzyż)
  • trumny papieskie – w kształcie prostopadłościanu, pozbawione zdobień
  • trumna francuska – wyglądem przypominająca trumnę papieską
  • trumna włoska – wykonana z drewna, zawierająca metalowe elementy (m.in. uchwyty)
  • trumny amerykańskie – zawierające dwuczęściowe wieko oraz metalowe uchwyty
  • trumna metalowa – przeznaczona do transportu międzynarodowego. Materiał użyty do jej wykonania uzależniają przepisy

Trumna dla dzieci

Trumna dla dzieci znacząco różni się od klasycznych trumien dla dorosłych. Oczywiście największą różnicą jest jej długość i szerokość, natomiast trumny dla dzieci charakteryzuje jeszcze jedna ważna rzecz.

Miejsce pochówku dzieci i młodzieży występuje najczęściej w kolorze białym. Tę samą kolorystykę możemy zobaczyć również w trumnach dla niezamężnych kobiet, które zmarły w młodym wieku. Są one przeważnie wykonywane z drewna sosny oraz charakteryzują się dużą szczelnością i wytrzymałością. Często są zdobione wybiciami oraz okuciami.

Cena trumny dla dzieci i młodzieży wynosi zazwyczaj około 500 złotych.

Wymiary trumien i ceny

Jak już wcześniej wspominaliśmy, wymiary trumien różnią się od siebie w zależności od tego, do kogo są przeznaczone. Wysokość i szerokość trumny zależy głównie od wzrostu i wagi osoby zmarłej.

Wymiary tradycyjnej trumny to 200x65x50 centymetrów. Cena, którą musimy zapłacić za miejsce pochówku wykonane z drewna sosny, zazwyczaj nie przekracza tysiąca złotych. Musimy natomiast liczyć się z większym wydatkiem, gdy chcemy zakupić trumnę dębową. Jej koszt może sięgać nawet czterech tysięcy złotych.

Trumna dla dzieci występuje w minimalnej długości od jednego do dwóch metrów, szerokości około metra oraz głębokości wynoszącej mniej więcej półtora metra. Należy pamiętać również o tym, że w przypadku, gdy zmarły nie mieści się do typowych rozmiarów, możemy zamówić trumnę robioną na wymiar.

Udostępnij