PoradyRozwój osobisty

Jak się zmotywować, by realizować swoje marzenia?

Jak się zmotywować, by realizować swoje marzenia?

Dojście co wyznaczonego celu nigdy nie jest łatwe. Każdy z nas ma momenty załamania, w których chce się poddać. Jak się zmotywować w najtrudniejszych chwilach?

Miej odwagę, miej marzenia

Większość osób w dorosłym wieku traci swoje marzenia z dzieciństwa. Nie chodzi o to, że były one infantylne i niedojrzałe. Bardzo często jako dorosłe osoby tracimy odwagę, by walczyć o rzeczy duże.

Często również słyszymy od znajomych, czy rodziny, że „czas twardo stąpać po ziemi”, „zapomnieć o nierealnych marzeniach i zająć się codziennością”. Dlaczego?

Słysząc takie zdania należy uciekać od tych osób jak najszybciej. Trzeba pamiętać, że są to ich ograniczenia. Nie Twoje!

Dążąc do realizacji marzenia, na którym naprawdę Ci zależy, tworzysz solidne podstawy do zrównoważonej pracy. Marzenie podtrzymuje motywację. I co z tego, że innym się nie udało. Nie znaczy to, że Tobie się nie uda. Trzeba pamiętać, że „marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia”. I się nad nimi pracuje. Dzień po dniu.

Duże marzenia – małe kroki

Zastanawiając się jak się zmotywować warto pamiętać, by marzenie podzielić na mniejsze kroki. Dzięki temu osiągnięcie każdego etapu będzie znacznie łatwiejsze i jednocześnie przybliży się w czasie.

Realizacja kolejnych kroków podtrzymuje motywację. Daje przeświadczenie, że jest to realne, że mogę.

Marzenie, które staje się celem jest opatrzone datą wykonania. Bardzo ważne jest rozpisanie sobie tego, na poszczególne kroki. Dzięki temu marzenie stanie się bardziej realne i jednocześnie wykonalne.

Nawyki – jak je wypracować?

Chcąc wypracować nawyki warto zacząć się nagradzać za każde wykonane zadanie, dzięki temu nasz mózg będzie dużo szybciej przekonywał się do wykonania jakiejś pracy, w końcu szybko otrzyma za to nagrodę.

Trzeba jednak pamiętać, że można wykształcić również złe nawyki. Pójście na papierosa w chwili stresu to również nagroda dla naszego mózgu. Po kilku takich sytuacjach nasz mózg będzie dopominał się nagrody w postaci papierosa. Znając mechanizm można jednak wykorzystać go na swoją korzyść. Każda pozytywna reakcja powinna być natychmiast nagradzana.

Powtarzanie nawyków pozwoli utworzyć pętlę nawyków, która pomaga w realizacji celów. Trzeba jednak pamiętać, że chcąc to osiągnąć trzeba bardzo konkretne zwerbalizować cel, moment jego wykonania oraz nagrodę, która sobie „przyznajemy”. Nie musi to być nagroda rzeczowa. Świetnie w roli nagrody sprawdzają się miłe słowa, które sobie mówimy po wykonaniu zadania. Docenienie siebie i swojego wysiłku.

Trzeba pamiętać, że motywacja jest ulotna i trzeba nad nią pracować dzień po dniu.

Udostępnij