Porady

Ziołowe herbatki nie tylko na trawienie. Na co jeszcze pomagają?

Ziołowe herbatki nie tylko na trawienie. Na co jeszcze pomagają?

Najczęściej zioła polecane są na problemy trawienne – bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia czy nudności. Jednak mogą również pomóc na wiele innych dolegliwości. Zobacz, kiedy warto je stosować!

Dolegliwości układu krążeniowego

Bardzo wiele osób skarży się obecnie na dolegliwości dotykające układu krążeniowego. Dotyczy to między innymi nadciśnienia, miażdżycy wynikającej ze zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, stanów przedzawałowych oraz po zawałach.

W przypadku takich dolegliwości ważne jest przede wszystkim podjęcie odpowiedniego leczenia, ale również można wykorzystać wspomagająco zioła. W sprzedaży można znaleźć specjalne kompozycje zielarskie, na przykład jak herbaty ziołowe bonifratów, które zawierają w składzie odpowiednio obrane rośliny, które wspierają działanie układu krążeniowego.

W mieszankach znajdują się między innymi zioła jak fiołek trójbarwny, liść karczocha, liść czosnku niedźwiedziego, owoc głogu, korzeń mniszka lekarskiego, kwiat hibiskusa. Tego typu składniki pozytywnie wpływają na działanie układu krążeniowego.

Cukrzyca i stany przedcukrzycowe

Problemem wielu osób jest również nieodpowiedni poziom glukozy we krwi, co może prowadzić do stanów przedcukrzycowych, a następnie do cukrzycy typu 2.

Aby zapobiegać takim chorobom, duże znaczenie ma zmiana diety, ale warto również dodać do niej herbatki ziołowe, które pomogą w ustabilizowaniu poziomu glukozy i zapobiegną jej nadmiernym wahaniom.

Warto także zwrócić uwagę na herbaty ziołowe bonifratów, w których można znaleźć moc dobroczynnych składników. W ustabilizowaniu poziomu cukru pomagają w szczególności korzeń mniszka, liść pokrzywy, liść morwy białej, owocnia fasoli, a także łuska gryczana.

Choroby wątroby

Chociaż wątroba ma zdolność do naturalnej regeneracji, nie zawsze działa ona optymalnie i może powodować dolegliwości trawienne. W tym przypadku warto wesprzeć ją przez odpowiednie produkty jak herbatki.

Korzystny wpływ na wątrobę mają między innymi zioła jak korzeń mniszka lekarskiego, liść mięty, liść karczocha oraz ziele rdestu. Wspomagają one również działanie dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego.

Dolegliwości układu oddechowego

Przeziębienia i grypa to najczęściej diagnozowane choroby układu oddechowego. W ich przypadku również można sięgnąć po zioła, które wspomagają pracę płuc, oskrzeli, gardła. Warto wybierać wtedy zioła o działaniu przeciwzapalnym, wykrztuśnym.

Na grypę oraz inne dolegliwości układu oddechowego polecane są przede wszystkim ziołowe herbaty zawierające w składzie korzeń mniszka lekarskiego, babkę lancetowatą, tymianek.

Dobre efekty dają również herbaty rozgrzewające, na przykład z dodatkiem imbiru, soku malinowego, miodu.

Odchudzanie

Dzięki herbatkom ziołowym można też zadbać o linię. Warto zwrócić wtedy uwagę na herbaty ziołowe bonifratów, które można kupić w specjalnych kompozycjach pomagających w naturalnej walce z nadwagą i otyłością.

W celu redukcji nadmiernej masy ciała polecane są przede wszystkim herbatki ziołowe zawierające korzeń mniszka, liść morwy białej, owocnię fasoli, kwiat lawendy, liść mięty. Wspomagają one metabolizm, stabilizują poziom cukru we krwi, zmniejszają nadmierny apetyt.

Udostępnij